Elnök: Dr. Csépányi Péter
E-mail:csepanyi[pont]peter[kukac]pprt[pont]hu, peter[pont]csepanyi[kukac]gmail[pont]com
Titkár: Csór Attila
E-mail: Csor.Attila[kukac]pprt[pont]hu
Vezetőségi tagok:
Dr. Varga Tamás (Dél-Dunántúl)
E-mail: varga[pont]tamas[kukac]mecsekerdo[pont]hu
Dr. Patocskai Zoltán (Nyugat-Dunántúl)
E-mail: patocskai[kukac]bakonyerdo[pont]hu
Az Örökerdő Szakosztály megalapítása
„Minden erdőállomány a maga nemében egyedülálló és megismételhetetlen, ezért minden merev sablon és dogma ellentmond az erdőművelés belső lényegének.” (Leibundgut, 1946)
Megalakulás
Az Örökerdő Szakosztály 2019. március 7-én alakult meg a Budapesti Erdészeti Információs Központban. Már több éve felmerült az a gondolat, hogy az örökerdő-gazdálkodás sikere nagyban függ attól, hogy a nagyüzemi gyakorlat mennyiben képes az örökerdő-gazdálkodás alapelveit és módszereit a hazai erdőgazdálkodási gyakorlatba illeszteni, illetve adaptálni. Ezért - a témában érdekelt, elkötelezett - szakemberek arra a döntésre jutottak, hogy egy szakmai munkacsoportot (szakosztályt) kell az Országos Erdészeti Egyesület keretén belül kialakítani, olyan OEE tagok részvételével, akik a munkájuk során napi szinten találkoznak a folyamatos borítást biztosító erdőgazdálkodás, azaz az örökerdő-gazdálkodás bevezetésének problémáival, nehézségeivel, és hajlandók ezért a nemes célért, ennek sikeres bevezetéséért aktívan, a saját szabadidő terhére is tenni, dolgozni.
Az alapítókon kívül szakosztálytagságra az alábbiakban felsorolt feltételek bármelyikének igazolható teljesülése jogosít fel:
- részvétel örökerdő-üzemmódú területek kialakításának és kezelésének szakmai munkáiban,
- a téma kutatása.
A megalakulást Bogdán József az Országos Választási Bizottság tagja felügyelte. A szakosztály tagok összetétele vegyes, az erdőmérnökök mellett erdésztechnikusok is nagy számban jelentkeztek. A megalakult szakosztály vezetőséget is választott:
- szakosztály elnök: Dr. Csépányi Péter
- titkár Csór Attila
- további vezetőségi tagok: Dr. Patocskai Zoltán, Dr. Varga Tamás
A szakosztály megalakulása fontos az örökerdő-gazdálkodás jövője szempontjából, tömöríti azokat a szakembereket, akik tenni akarnak ennek erdőművelési rendszernek a sikeres hazai bevezetéséért. Ez hosszúttávon szolgálja az erdőket, ezen keresztül a társadalmat és az erdész szakma társadalmi megbecsültségét!
Az Örökerdő Szakosztály működési köre:
Az Örökerdő Szakosztály működési köre az erdőt középpontba állító, a természetes folyamatok modellezésre alapozott erdőművelési szemlélet, az örökerdő-gazdálkodás tanulmányozása, a gyakorlati bevezetéssel kapcsolatos szakmai kérdések, feladatok megválaszolása, megoldása. Az örökerdő-gazdálkodás összetett megközelítést kíván, ezért sikeres bevezetéséhez elmélyült erdőművelési tapasztalatokon túl egyaránt szükség van speciális fahasználati, faterméstani, feltárási, ökológiai, ökonómiai, vadászati, üzemszervezési ismeretekre. A téma specialitása és komplexitása az iránta érdeklődő szakemberek gyakori módszertani és terepi tapasztalatcseréjét, ezen felül szakmai kreativitást, gyakorlati kísérletezést, adatgyűjtést és elemzést, összefoglalóan szakmai műhelymunkát követel meg.
A szakosztály működésének legfőbb céljai:
- Az örökerdő-gazdálkodás elméleti hátterének megismerése, gyakorlati megvalósítás a különböző - erre alkalmas - termőhelyeken és faállománytípusokban, a helyi adottságoknak megfelelően.
- Üzemi kutatások hálózatának megszervezése: 0,5-1,5 ha-os nagyságú mintaterületek hálózatának létrehozása, egységes, közösen kialakított kritériumok alapján. Ennek célja, azonos módszertan alapján összegyűjtött naturális és gazdasági adatok segítségével minél több faállománytípusra megfelelő hazai modellek kidolgozása. Ezen felül faterméstani és ökonómiai elemzések a Soproni Egyetem Erdőmérnök Karával, az Erdészeti Tudományos Intézettel és más kutatóműhelyekkel együttműködve.
- Az örökerdő-gazdálkodást bevezetni kívánó állami és magán erdőgazdálkodók szakmai támogatása.
- A mintaterületek hálózatára alapozva terepi bemutatók és továbbképzések szervezése.
- Publikációk rendszeres megjelentetése például az Erdészeti Lapokban, Erdészettudományi Közleményekben, amely célja a szakosztálytagok szakmai munkájának, ötleteinek, problémafelvetéseinek közlése. Szakmai cikkek, publikációk megjelentetése.
A szakosztály tagok egyetértésével a kitűzendő célok közé az erdőkezelés természetvédelmi szempontjainak erőteljesebb megjelenítését vette fel a szakosztály. Ez rámutat arra, hogy erdész szakma belső igénye a természetvédelemi célok gyakorlatba történő fokozottabb integrálása.
A középtávú célok között ezért olyan témák is szerepelnek, melyek az alábbi pontokba csoportosíthatók:
- A modern erdőgazdálkodás és az erdőfeltárás összefüggése: az erdőfeltárás a modern erdőművelés alapja, enélkül elérhetetlenek a társadalmi, közjóléti, természetvédelmi és erdészeti célok.
- Erdőgazdálkodási megközelítések és természetvédelem: miképpen lehet a természetvédelemi szempontokat jobban integrálni, hogyan készüljünk fel a klímaváltozásra, átgondoltabb fellépés az inváziós fajokkal szemben.
- Az erdőgazdálkodás és a vadászat (és vadászati kultúra) összefüggése: a vadászat jelen- és jövőkori szerepének újraértelmezése, a vadgazdálkodás értékrendjében előbbre kell sorolni az erdő állapotának minőségét, az erdei ökoszisztéma működőképességét.
2019. évi munkaterv
- 2019. évben az Örökerdő mintaterület-hálózat (kis, kb. 0,5-1,5 ha-os nagyságú mintaterületek) fokozatos kiépítésének megkezdése egységes módszertan alapján. A részletes módszertani útmutató kidolgozása. A kialakított mintaterületek berendezése, adatgyűjtés. Hosszútávú üzemi kutatási feladatok megindítása.
- 2019 tavaszán továbbképzés beindítása a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán nappali tagozatos egyetemi hallgatóknak: „Az örökerdő-gazdálkodás alapjai” című „C” típusú tantárgy keretében. 2019. tavaszi szemeszterében 26 óra keretében, melyből 18 óra előadás, 8 óra terepei gyakorlat, a hallgatók megszerzik az alapvető ismereteket, melyet szakmai háttéranyagok egészítenek ki. Megismerik az örökerdő gazdálkodás ökológiai alapjait, a különböző mérsékelt övi erdőtársulásokra jellemző bolygatási rezsimeket, a természetes erdők dinamikáját, szerkezeti elemeit. Áttekintést kapnak az örökerdő gazdálkodás kialakulásának történetéről, megismerkednek a nevezéktannal, a folyamatos erdőborításhoz vezető erdőművelési módszerekkel, az örökerdő gazdálkodás elveivel és gyakorlati alkalmazásával. A rendszeresen évente visszatérő tárgy az erdészeti felsőoktatásban hiánypótló szerepet fog betölteni.
- 2019. júniusában Türingiai Államerdészet szakembereinek látogatása, „Waldbaudialog” a Bakonyerdő Zrt.-nél. Üzemi bemutató és jelölési tréning.
- 2019. májusában közös terepi rendezvény az Erdőtervezési Szakosztállyal. (Elmarad!)
- 2019. októberében közös terepi rendezvény az Erdőhasználati Szakosztállyal.
- 2019. október végén szakmai nap a Pilisi Parkerdő Zrt-nél. A Pilisszentkereszti, Pilismaróti és a Visegrádi Erdészet tapasztalatai, az örökerdő-gazdálkodás bemutatása üzemi méretben.
„Az erdő egy egységes lény, végtelenül sok élő szervezettel, melyek mind együttműködnek és egymással kölcsönös összefüggésben állnak. Ez a lény magában foglal mindent, ami a térben legmagasabb koronák csúcsa, a talajban a legtávolabbi gyökérelágazások között él és mozog és ehhez a szervezethez tartozik. Ez az „erdőlény” örökké tart. Él, működik és változik.” (Alfred Möller 1860-1922)
<< vissza