2024. 09. 13.
Kornél, János
13:59
Erdész panteon
Az Országos Erdészeti Egyesület neves személyiségeinek panteonja
Ágfalvi Imre Dr.
Erdőmérnök, okleveles jogász, egyetemi adjunktus, erdőfelügyelő. Az OEE Erdészettörténeti Szakosztályának alapító tagja, első elnöke.
Bánffy Dezső, br.
Főispán, valóságos belső titkos tanácsos, a képviselőház elnöke, miniszterelnök, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1898-1911. között.
Bedő Albert
Országos főerdőmester, államtitkár, az MTA levelező tagja. Az Országos Erdészeti Egyesületnek megalakulásakor titkára, később első alelnöke, majd tiszteletbeli elnöke. Az Erdészeti Lapok szerkesztője.
Béky Albert dr.
Erdőmérnök, a mezőgazdasági tudományok doktora, alföldfásító, jeles erdészeti szakíró, az Országos Erdészeti Egyesület tiszteletbeli elnöke
Benedek Attila
Erdőmérnök, közgazdász, minisztériumi kereskedelmi igazgató, tanszékvezető egyetemi docens, kandidátus, az Országos Erdészeti Egyesület titkára 1950-1952. között, elnyerte a Munka Érdemrend arany fokozatát.
Biró Zoltán
Erdőmérnök, kormánybiztos-helyettes, vezérigazgató, miniszteri tanácsos, 1929-1935 között az Országos Erdészeti Egyesület ügyvezetője, 1929-től 1939-ig az Erdészeti Lapokat szerkesztője, a Magyar Érdemrend középkeresztjének kitüntetettje.
Bokor Rezső vitéz Dr.
Erdőmérnök, erdész-talajbiológus, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, az Erdészeti Kutató Intézet vezetője, főerdőtanácsos, az Erdészeti Tudományos Intézet osztályvezetője
Boross György
Kaán Károly díjas erdőmérnök, az Országos Erdészeti Egyesület választmányi tagja, az OEE Szeniorok Tanácsának díszelnöke, az Országos Erdészeti Egyesület Tiszteletbeli tagja, a homokfásítás elméleti és gyakorlati szaktekintélye.
Böröndy Lajos
Erdőmérnök, Scherg Lőrinc munkájának folytatója, a gyertyános tölgyesek kiváló ismerője, a káldi erdészeti kerület (Farkas-erdő) vezetője, a Farkas-erdőn folyó erdőgazdálkodás legnagyobb alakja.
Bund Károly
Erdőmérnök, minisztériumi tanácsos, az Országos Erdészeti Egyesület titkára 1900-1930 között, 1900-1924-ig és 1928-ban az Erdészeti Lapok szerkesztője, a Ferenc József rend lovagja
Cebe Zoltán
Bedő-díjas erdőmérnök, erdőfőfelügyelő. „Az Erdő” szerkesztőbizottságának a tagja, az OEE helyi csoport társelnöke, a „Pannónia” erdész szakmai találkozónak, valamint az OEE Közjóléti Szakosztályának alapító tagja.
Cserép János
Bedő-díjas erdőmérnök, az ÉSZAKERDŐ Zrt. és jogelődei vezérigazgatója, az Országos Erdészeti Egyesület 2002-2006 közötti elnöke, a FAGOSZ korábbi elnöke, Sátoraljaújhely díszpolgára.
Csontos István
Okleveles erdőmérnök, vadgazdálkodási szakmérnök, vezérigazgató-helyettes, az Országos Erdészeti Egyesület Győri Helyi Csoportjának és Vadgazdálkodási Szakosztályának titkára.
Decrett József
Erdész, breznóbányai királyi erdőbíró, majd besztercebányai kamarai erdőmester. A korszerű erdőgazdálkodás hazai úttörője, az OEE erdésztechnikusok számára alapított díjának névadója.
Divald Adolf
Erdőmérnök, tudományszervező. Wagner Károly oldalán a magyarországi tudományos közélet kibontakoztatója, a magyar nyelvű erdészeti szakirodalom megalapozója. Az Erdészeti Lapok egyik megteremtője, társtulajdonosa. A MTA levelező tagja.
Fehér Dániel Dr.
Erdőmérnök, nemzetközi hírű mikrobiológus, növényfiziológus, botanikus, talajbiológus, a biológiai tudományok doktora, az MTA levelező tagja, a Soproni Főiskola egyik legismertebb professzora, két alkalommal dékánja.
Feistmantel Rudolf
Lovag, osztrák erdőhivatali mérnök, bányatanácsos, a selmecbányai Erdészeti Tanintézet erdészettan tanára, az Ungarischer Forstverein megalapítója, annak tiszteletbeli tagja.
Fekete Gyula
Bedő-díjas erdőmérnök, minisztériumi osztályvezető-helyettes, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkárhelyettese, majd főtitkára 1963-1971 között, az OEE tiszteletbeli tagja, 1996.
Firbás Oszkár dr.
Kaán Károly és Bedő Albert díjas erdőmérnök-tanár, a magyar középfokú erdészeti szakképzés kiemelkedő alakja.
Gál János Dr.
Erdőmérnök, a mezőgazdasági tudományok doktora, tanszékvezető egyetemi tanár, a Soproni Egyetemnek több cikluson keresztül rektora, a Munka Érdemrend arany fokozata és az Eötvös Lóránd díj birtokosa, a Soproni egyetem díszdoktora, Nógrád megye díszpolgára
Gáspár-Hantos Géza
Bedő-díjas erdőmérnök, az Erdőrendezési Szolgálat műszaki igazgatója, az Országos Erdészeti Egyesület egykori főtitkára 1985-től 1990-ig, az OEE tiszteletbeli tagja, az OEE Erdőrendezési Szakosztályának három évtizeden keresztül elnöke.
Hadik János, gr.
A Főrendiház tagja, belügyminisztériumi államtitkár, tárca nélküli miniszter, kinevezett miniszterelnök 1918-ban, valóságos belső titkos tanácsos, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1925-1933 között
Haják Gyula
Bedő díjas erdőmérnök, minisztériumi osztályvezető, az erdészeti műszaki fejlesztés kiemelkedő alakja, az OEE Tiszteletbeli tagja.
Hajdu Tibor
Okleveles erdőmérnök, vadgazdálkodási szakmérnök, a Zala Megyei MgszH Erdészeti Igazgatóságának igazgatója, a Zala Megyei Vadászszövetség elnöke, a Pro Silva Hungariae, a Pro Urbe Zalaegerszeg díjak és a Magyar Vadászatért Érdemérem kitüntetettje.
Halász Aladár
Bedő-díjas okleveles erdőmérnök, közgazdász, kiemelkedő szakíró, a Pro Silva Hungariae és az Ember az erdőért díjak birtokosa, az OEE Tiszteletbeli tagja.
Haracsi Lajos, dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, biológus, tanszékvezető egyetemi tanár, az Erdészeti és Faipari Egyetem tudományos igazgatóhelyettese, díszdoktora, az OEE Mikológiai Szakosztályának elnöke, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke az 1948-1950- és 1951-1952- években
Hárs József
A „Munka Érdemrend” ezüst és arany fokozatával kitüntetett erdőmérnök, a Szombathelyi Állami Erdőrendezőség majd jogutódjának a Szombathelyi Állami Erdőfelügyelőségnek igazgatója.
Haszák Aladár
Bedő-díjas erdőmérnök, a Zirci Apátság Szentgotthárdi Erdőgondnokságának vezetője, majd az Őrségi -, a Nagykanizsai- és a Szombathelyi Erdőgazdaságnak a főmérnöke.
Herpay Imre, dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, egyetemi tanár, az Erdészeti és Faipari Egyetem tiszteletbeli doktora, Erdőmérnöki Karának dékánja, IUFRO munkacsoport társelnöke, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1979-1990 között.
Horváth Sándor
Erdőmérnök, főerdőtanácsos, helyettes államtitkár, az Országos Erdészeti Egyesület titkára és az Erdészeti Lapok főmunkatársa 1881-1899-ig, 1899-től az Országos Erdészeti Egyesület alelnöke, 1920-tól tiszteletbeli elnöke, a Ferencz József rend lovagja
Igmándy Zoltán Dr.
Bedő-díjas okleveles erdőmérnök, az OEE Elnökségi tagja, a Soproni Erdészeti és Faipari Egyetem rektorhelyettese, Erdőmérnöki Karának dékánja. Elnyerte a Magyar Köztársaság Csillagrendje kitüntetést és az Albert Einstein diplomát.
Illyés Károly
Erdőmérnök, a kolozsvári, majd a jósikafalvai állami erdőgondnokságokon dolgozott. 1920-tól a szentgotthárdi erdőgondnokságot vezette, majd 1941-től ismét a kolozsvári Állami Erdőigazgatósághoz helyezték. 1945 után a pécsi városi erdők erdőmestere.
Jablánczy Sándor, dr.
Erdőmérnök, minisztériumi főosztályvezető, szakiskolai igazgató, tanszékvezető egyetemi tanár, kandidátus, PhD fokozatot szerzett, az Országos Erdészeti Egyesület titkára 1948-1950 között.
Jenei Jankó Sándor
Erdőmérnök, szakíró, főiskolai tanár, a Selmecbányai Akadémia Geodéziai tanszékének létrehozója, a tanintézmény Magyarországra való átköltözésének egyik megszervezője és lebonyolítója, majd Sopronban az Akadémia rektora
Jérome René
Bedő-díjas erdőmérnök, az Országos Erdészeti Egyesület lapjának Az Erdőnek, majd az Erdészeti Lapoknak évtizedeken át főmunkatársa, helyettes szerkesztője.
Kaán Károly
Erdőmérnök, gazdaságpolitikus, az MTA levelező tagja, az erdőgazdálkodás újjászervezője, az Alföldfásítási program és a korszerű, első természetvédelmi törvénynek is tekinthető 1935-ös erdőtörvény fő előkészítője.
Káldy József Dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, egyetemi tanár, tanszékvezető, dékán, rektorhelyettes, mb. rektor, a mezőgazdasági (erdészeti) tudományok kandidátusa, az Országos Erdészeti Egyesület Erdészeti Gépesítési Szakosztályának egykori elnöke
Kallivoda Andor Zsigmond
Erdőmérnök, magyar állami fő-erdőtanácsos, besztercei majd szabadkai erdőigazgató, későbbi minisztériumi tanácsos és kecskeméti erdőigazgató. Az Erdőtelepítési Iskola elismert tagja
Káráll János
Bedő-díjas erdőmérnök, erdőgazdasági főmérnök, műszaki igazgatóhelyettes. Az OEE elnökségének tagja, a Munka Érdemrend arany fokozatának birtokosa.
Keglevich Béla, gr.
Cs. kir. kamarás, főispán, országgyűlési képviselő, az Országos Erdészeti Egyesület első elnöke 1866-1875.
Keresztesi Béla
Bedő-díjas erdőmérnök, az Országos Erdészeti Egyesület lapjának Az Erdőnek 25 éven át szerkesztője, az Erdészeti Tudományos Intézet főigazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
Király Pál dr.
Bedő erdőmérnök, az Országos Erdészeti Egyesület tiszteletbeli tagja, egykori főtitkára, korábbi alelnöke. Az Erdészettörténeti Szakosztály alapító tagja, majd elnöke, lapszerkesztő, a magyar erdészeti szaksajtó legtöbbet publikáló szakújságírója.
Kollwentz Ödön, dr.
Bedő Albert-díjas, rubin diplomás erdőmérnök, Debrecen város tiszteletbeli erdőmestere, az Erdészeti Tudományos Intézet munkatársa. Az Országos Erdészeti Egyesület tiszteletbeli tagja.
Kutasy Viktor
Okleveles erdőmérnök, osztályvezető, igazgatóhelyettes főmérnök, az Erdőgazdasági Tervező Iroda egykori igazgatója, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára 1952-57 között
Lády Géza
Vadas Jenő díjas, Bedő díjas erdőmérnök, minisztériumi osztályvezető, az Erdészeti Tudományos Intézet igazgatója, az Erdészeti Lapok főszerkesztője 1948-50 között, az Országos Erdészeti Egyesület alelnöke 1949-től, majd elnöke 1952-1954 között.
Láng Lajos
Erdőmérnök, minisztériumi osztályvezető, vezérigazgató, az Országos Erdészeti Egyesület alelnöke 1949-től, majd elnöke 1950-1951 között.
Madas András, dr.
Vasokleveles, Bedő-díjas erdőmérnök, okleveles agrármérnök, az MTA doktora, miniszterhelyettes, a Széchenyi-díj kitüntetettje, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1956-1979 között, az Egyesület tiszteletbeli tagja, örökös tiszteletbeli elnöke.
Madas László
Vasdiplomás, Európa-díjas, Bedő Albert-díjas erdőmérnök, a Műszaki tudomány doktora, a Pilisi Állami Parkerdőgazdaság igazgatója, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztjének birtokosa, Visegrád díszpolgára.
Magyar Pál Dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, főerdőmérnök, az egykori Püspökladányi Szikfásítási Kísérleti Telep vezetője, az Erdészeti Kutatóintézet igazgatója, az Alföldfásítás és a szikes talajok kiemelkedő szakembere, elnyerte a Munka Érdemrend ezüst fokozatát.
Majer Antal Dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, tanszékvezető egyetemi tanár, az erdőművelés kiemelkedő professzora, az Erdészeti és Faipari Egyetem volt rektor-helyettese, díszdoktora, elnyerte a Munka Érdemrend arany fokozatát.
Márkus László Dr.
Kaán Károly- díjas erdőmérnök. A „Munkaérdemrend” bronz fokozatának tulajdonosa, címzetes egyetemi tanár, tiszteletbeli doktor, az MTA Erdészeti Bizottságának és a VEAB- nak is a tagja. Az OEE Erdészettörténeti Szakosztályának egyik alapítója.
Mészáros Károly, prof. dr.
Okleveles erdőmérnök, okleveles útépítő és üzemeltető szakmérnök, okleveles tájrendező és környezetvédelmi szakmérnök, a mezőgazdasági tudomány kandidátusa, a Nyugat-Magyarországi Egyetem általános rektorhelyettese, az Erdőmérnöki Kar dékánja.
Mihályi Zoltán Dr.
Erdőmérnök, az Országos Erdészeti Egyesület titkára 1936-1947-ig, az Erdészeti Lapok szerkesztője 1938-44-ig, majd főmunkatársa 1948-50. között, az OEE Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtár jelenlegi könyvállományának egyik megalapozója, oltalmazója.
Modrovich Ferenc dr.
Erdőmérnök, szakíró, egyetemi tanár, a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Bánya- Kohó és Erdőmérnöki Karának dékánja
Nemky Ernő Dr.
Okleveles erdőmérnök, a mezőgazdasági (erdészet) tudomány doktora, egyetemi tanár, az erdészeti növénytan kiemelkedő professzora, kutatója. Vadas Jenő díjas, elnyerte a Munka Érdemrend bronz fokozatát.
Pankotai (Iby) Gábor Dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, az Erdőrendezési Intézet főmérnöke, egyetemi tanár, az Erdészeti Szállítástani Tanszék vezetője, az Erdőmérnöki Kar dékánja, az Erdészeti és Faipari Egyetem rektora, tiszteletbeli doktora.
Partos Gyula
Vadas Jenő díjas erdőmérnök, erdőigazgatóság vezető, MÁLLERD főosztályvezető, az Erdészeti Tudományos Intézet igazgatója, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1954-1957 között, kiváló gyakorlati szakember és kutató.
Riedl Gyula
Vasdiplomás, Bedő-díjas erdőmérnök, vezérigazgató-helyettes, főosztályvezető-helyettes, igazgatóhelyettes főmérnök, az Országos Erdészeti Egyesület titkára, az OEE Könyvtárának őre, az Egyesület tiszteletbeli tagja.
Roller Kálmán Dr.
Erdőmérnök, az ERTI igazgatója, az Erdőmérnöki Főiskola igazgatója, a Vancouveri Egyetem dékánja, a Manitobai Egyetem tiszteletbeli kutató professzora , a British Columbiai Egyetem díszdoktora, a NymE díszpolgára, a Soproni Divízió vezetője.
Sali Emil, dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, igazgató-főmérnök, minisztériumi főosztályvezető, hivatalvezető, a mezőgazdasági tudományok doktora, a magyar erdőrendezés meghatározó alakja, a Magyar Síszövetség elnöke, az Országos Erdészeti Egyesület titkára 1957-1963 között.
Scherg Lőrinc
Erdőmester, lovagja a bajor „Szent Mihály” rendnek, tulajdonosa a bajor „Lajos Kereszt”-nek, gazdasági főtanácsos, döntő részese a sárvári Farkas-erdőn kialakított gyertyános tölgyeseknek.
Sébor János, dr.
Bedő-díjas erdőmérnök, földmérő mérnök, egyetemi tanár, a műszaki tudományok kandidátusa, a budapesti Műegyetem Bánya-, Kohó és Erdőmérnöki Karának dékánja, majd prodékánja, az EFE díszdoktora, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke - 1948.
Sporzon Pál, id.
Mezőgazdász, szakíró, tanár, tanintézeti igazgató, az Erdészeti és Gazdászati Lapok alapító szerkesztője 1866-67.
Szász Tibor Dr.
Kaán Károly díjas, rubinokleveles erdőmérnök, az Erdészeti Tudományos Intézet főosztályvezetője, az Országos Erdészeti Egyesület Tiszteletbeli Tagja, az OEE Szeniorok és Tiszteletbeli Tagok Tanácsának alapító Tiszteletbeli Örökös Elnöke.
Széchenyi Bertalan, gr.
A Főrendiház tagja, jegyzője, a Felsőház elnöke, a Széchenyi Tudományos Társaság elnöke, valóságos belső titkos tanácsos, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1922-1925 között, annak tiszteleti tagja 1940-től.
Szepesi László Dr.
Erdőmérnök, c. egyetemi tanár, a mezőgazdasági (erdészeti) tudományok doktora, az Országos Erdészeti Egyesület Erdészeti Gépesítési Szakosztályának alapítója, egykori elnöke, az Országos Erdészeti Egyesület Elismerő Oklevelének kitüntetettje.
Sziklai Oszkár Dr.
Erdőmérnök, a Vancouveri egyetem emeritus professzora, az ottani Erdészettudományi Intézet vezetője, a Soproni Egyetem díszdoktora, a Soproni Divízió legendás tagja.
Szodfridt István Dr.
Bedő-díjas okleveles erdőmérnök, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, professor emeritus, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje birtokosa, az OEE Tiszteletbeli tagja.
Tallián Béla, br.
Belső titkos tanácsos, főispán, kormánybiztos, a képviselőház alelnöke, miniszter, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1912-1921. között.
Tisza Lajos, gr.
Főispán, valóságos belső titkos tanácsos, császári és királyi kamarás, kormánybiztos, miniszter, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1875-1898. között.
Tompa Károly Dr.
Erdőmérnök, a mezőgazdasági tudomány doktora, egyetemi tanár, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának dékánhelyettese, a Munka Érdemrend bronz fokozatának birtokosa.
Tóth János Dr.
Okleveles erdőmérnök, az erdészeti tudomány doktora, egyetemi tanár, kutató, cédrus szakértő, szakkönyvíró, a magyar-francia erdészeti kapcsolatok újjáélesztője, az OEE Tiszteletbeli tagja.
Tömpe István
Politikus, többek között a Földművelésügyi Minisztérium Elnöki Osztályvezetője, az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetője, a földművelésügyi miniszter első helyettese, az Országos Erdészeti Egyesület Tiszteletbeli Tagja
Tuzson János
Magyar botanikus, paleobotanikus, a Selmecbányai Erdészeti Akadémia tanára, a Tuzson Arborétum alapítója és névadója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, az Országos Erdészeti Egyesület igazgató választmányának tagja.
Vadas Jenő
Erdőmérnök, főerdőtanácsos, a Bányászati és Erdészeti Akadémia tanára, a IUFRO elnöke, az Országos Erdészeti Egyesület választmányi tagja, a magyar erdészeti kísérletügy megalapítója.
Vancsura Rudolf Dr.
Okleveles erdőmérnök, a mezőgazdasági (erdészet) tudomány kandidátusa, az erdészeti növénytan kiemelkedő oktatója, kutatója. A Soproni Egyetem Botanikus Parkjának egyik tervezője, vezetője, Kaán-díjas, elnyerte a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét.
Wagner Károly
Az erdészetpolitika kiemelkedő alakja, a magyar erdészeti szaknyelv valamint az első korszerű erdőtörvény egyik megalkotója.Az Országos Erdészeti Egyesület létrehozásának elindítója.
Waldbott Kelemen, vitéz, br.
Cs. és kir. kamarás, titkos tanácsos, felsőházi tag, a Magyar Nemzeti Bank főtanácsának tagja, a Máltai Lovagrend és a Vitézi Rend tagja, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke 1933-1945 között.
Wilckens Henrik Dávid
Az erdészettudomány első professzora Magyarországon, a magyarországi erdészeti felsőoktatás megteremtője.