2024. 03. 29. Auguszta, Bertold 15:39
Vadas Jenő

Vadas Jenő
(Hámor, 1857. ápr. 2. – Budapest, 1922. júl. 21.)

Erdőmérnök, főerdőtanácsos, a Bányászati és Erdészeti Akadémia tanára, a IUFRO elnöke, az Országos Erdészeti Egyesület választmányi tagja, a magyar erdészeti kísérletügy megalapítója.

Rövid életrajz:


Vadas JenőAz erdőmérnöki tanfolyam elvégzése után a Máramarosszigeti Erdőigazgatósághoz nevezték ki. 1881-ben  a Földmívelés-, Ipar- és Kereskedelemügyi Minisztérium Erdészeti Osztályára osztották be. 1882 végén az óvízi erdőgondnokságban II. osztályú erdésszé és a Vadászerdőn 1885-ben alapított erdőőri szakiskolához vezetővé, majd 1886-ban ugyanoda főerdésszé és igazgató-tanárrá nevezték ki. 1891 őszén a Selmecbányai Erdőakadémián az erdőtenyésztés-, védelem-, növény- és állattani tanszék vezetésével bízták meg és még ugyanazon évben az erdőakadémia rendes tanárává nevezték ki. 1894-ben erdőtanácsos lett. A nemzetközi erdészeti kutatásokat több európai országban is tanulmányozta. A magyar erdészeti kísérletügy megalapítója lett. 1897-ben hívták életre az Erdészeti Kísérleti Állomást az Erdőőri Szakiskolát a selmeci akadémia bekapcsolásával. A vezetője Vadas Jenő, tanszékének megtartása mellett. 1899-ben jelent meg az általa alapított és szerkesztett tudományos folyóirat az Erdészeti Kísérletek. 1910-ben, az IUFRO VI. Nagygyűlésén a szövetség elnökévé választották. Az Országos Erdészeti Egyesület választmányi tagja, az Erdészeti Lapoknak munkatársa volt. Az erdészeti államvizsga bizottmányi, az erdészeti államvizsga bizottságának kinevezett, a magyar Ornithológiai Központ levelező tagja. 1899-ben megkapta a főerdőtanácsosi címet. Ő írta a Pallas Nagy Lexikon erdészeti cikkeit. 1970-ben az Erdészeti Tudományos Intézet Vadas Jenő emlékérmet alapított és adományoz az erdészeti kutatás kiváló személyiségeinek.
 

Főbb munkái:

A tölgycsemeték neveléséről. (Budapest, 1888.), Hengertábla. (Bund Károllyal és Tavi Gáborral, Besztercebánya, 1892), Szervezzük a magyar erdészeti kísérletügyet. (Selmeczbánya, 1893), A selmeczbányai m. kir. erdőakadémia története és ismertetője. (Budapest, 1896.), Erdőműveléstan. (Budapest, 1898.), Az akácfa monográfiája. (Budapest, 1911.), Magyarország erdészete. Az erdészeti kísérletügy Magyarországon (Bund Károllyal, Selmecbánya, 1914), Erdészeti kísérletek (Selmecbánya, 1915).
Fénykép, festmény, szoborábrázolás:  Nevét viseli Hámor főutcája, Mátrafüreden az erdészeti szakközépiskolát róla nevezték el, 1930-ban Sopronban tiszteletére szobrot állítottak, 1933-ban a Szinva-völgyben emléktáblát állítottak neki, a Bükkben forrás őrzi a nevét.


Emlékhelyek (kopjafa, emléktábla, síremlék):


Vadas Jenőt Budapesten, a Farkasréti temetőben temették el, de sírját felszámolták.




<< vissza
Imperial22 futárszolgálat